משה ארנס נפטר: 'בית"רי אמיתי, מופת של נאמנות'

משה ארנס ז"ל אמש נפטר שר הביטחון לשעבר ואיש בית"ר ותנועת הליכוד משה (מישה) ארנס ז"ל. בשנים האחרונות כיהן כיו"ר המועצה הציבורית של מרכז מורשת בגין.

משה ארנס ז"ל. בשנת 1923 הקים זאב ז'בוטינסקי את ברית הנוער בית"ר בריגה שבלטביה. במטרה ליצור את היהודי החדש לו זקוקה המדינה היהודית. בשנת 1925 נולד שם משה ארנס אשר בצעירותו הצטרף לתנועה זאת ונשאר בה כל ימיו.

במרכז הדמות החדשה ראה ז'בוטינסקי את ההדר, הקוד הנפשי וההתנהגותי שיחליף את הדמות שעוצבה בשנות הגלות.

משה ארנס
משה (מישה) ארנס ז"ל. מתוך ויקיפדיה

מאות אלפים עברו בתנועה בשנות קיומה. היא השפיעה על עשרות אלפים מהם. היא עיצבה את חייהם של אלפים מהם. אך רק בודדים מימשו בהווייתם את חלומו של ראש בית"ר שיבוא יום ולא יאמרו על אדם הוא ג'נטלמן אמיתי אלא יאמרו הוא ביתר"י  אמיתי. מישה ארנס הוא בעיני אחד הבודדים האלה.

כל חייו היו קודש לאומה. מנעוריו, בחרותו ועד שיבתו,  בכל תפקידיו הציבוריים ראה עצמו כמשרת העם והרעיון. גם בחייו המקצועיים הקדיש את הקריירה שלו לביטחון ישראל. תמיד קדם הלאומי לאישי ברוח הנדר הביתר"י "חופשי את חוק בית"ר המלכתי על עצמי, כי צו בית"ר הוא הד לצו לבי-לנדר השר בתהום דמי"

מישה שילב בהשקפתו את הלאומיות הליברלית. היה לו מובן מאליו כי ארץ ישראל משתי גדות לירדן היא ארצו של העם היהודי. והיה לו ברור כשמש כי במדינת ישראל יתקיים שיוויון זכויות אזרחי לכל תושביה ללא הבדל דת גזע ומין.

לאחר שפרש מהחיים הפוליטיים. הקדיש מאמץ רב לחקר מרד גטו וורשה. היות ומצא כי הסיפר הרשמי מתעלם ומוחק את חלקו של הארגון הצבאי היהודי שהיה קשור לבית"ר. גם כאן מה שעמד מול עיניו של מישה לא היה אינטרס אישי או תנועתי. אלא האמת והצדק ההיסטורי. היה זה שדה חדש למישה המהנדס בהשכלתו ובאופיו. אבל גם כאן נחישותו מצד אחד ואדיבותו מאידך. איפשרו לו להשיג שינוי תפיסתי של המרד היהודי המשמעותי ביותר במהלך מלחמת העולם השניה.

מישה הוא מופת של נאמנות לעקרונות, לויאליות וקולגיאליות לאנשים.

יהי זכרו ברוך.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן