נשיא המדינה ריבלין: "אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מערכת בחירות נוספת"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים היום, יום חמישי, י"ט באלול, 19 בספטמבר, בטקס האזכרה לנשיאה התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס ז"ל, במלאות שלוש שנים לפטירתו. עוד נשאו דברים לזכרו ראש הממשלה בנימין נתניהו וחמי פרס בנו.

נשיא המדינה נשא דברים בטקס האזכרה לנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל, והתייחס לתפקידו ולתפקיד ההנהגה בישראל בתקופה זו: "אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מערכת בחירות נוספת. אך האחריות לכך, כמו גם האחריות לכינונה של ממשלה שתשרת את כל אזרחי ישראל במסירות לה הם ראויים מוטלת עליכם, נבחרי הציבור, ובפרט על העומדים בראש שתי המפלגות הגדולות"

"גודל השעה מחייב אותנו להתכנס מהר ככל הניתן, מיד כשנבין את תמונת הקולות הסופית, על מנת לחתור להקמתה של ממשלה שתוכל לשוב ולשרת את מדינת ישראל ואת העם בישראל"

צילום: עמוס גרשום – לע״מ

"המצב בו אנו שרויים כבר תקופה ארוכה, בו מכהנת ממשלת מעבר, פוגע פגיעה חמורה ביכולתה של הממשלה לפעול, ולשרת את אזרחי ישראל, וביכולתנו להתמודד עם האתגרים המדיניים, הביטחוניים והכלכליים שלפתחנו"

אני שומע היטב את הקולות הקוראים לכינונה של ממשלת אחדות- ממשלה רחבה ויציבה, ואני מברך אותך אדוני ראש הממשלה על הצטרפותך לקריאה זו. האחריות מוטלת לפתחכם, נבחרי הציבור, ובמיוחד על ראשי המפלגות הגדולות. אזרחי ישראל אמרו את דברם הם יצאו להצביע"

"כשיגיעו אלי בשבוע הבא נציגי הסיעות, הם יצטרכו להסביר לי ולציבור כולו, מה בכוונתם לעשות על מנת שנזכה לראות בכינונה של ממשלה בישראל, מהר ככל הניתן"

בדבריו לזכרו של שמעון פרס אמר הנשיא: "אנחנו מתכנסים השנה כאן, לצדך, לזכור ולהזכיר. יומיים אחרי שיאה של עוד מערכת בחירות קשה, כשבועיים לפני השבעתם של חברי וחברות בית הנבחרים בו שֵׁירַתָּ כמעט חמישים שנה. חברי הכנסת העשרים ושתיים, 22, יושבעו פחות מחצי שנה לאחר היבחרה של הכנסת הקודמת. וגם היום לא ברור לאן מועדות פניה של הכנסת החדשה, וכיצד תרכיב את הממשלה".

הנשיא ציטט מדבריו של פרס ז"ל בנאום ההשבעה שלו לנשיאות ואמר: "'חובת הנשיא להזכיר לדור המיוצג כאן בכנסת, שהוא נושא באחריות מוסרית לאלה שעדיין בעריסות ילדותם. לאפשר להם לבנות חיים משלהם, היונקים מהמורשת הגדולה של עמנו, ומונעים על ידי גילוי עולמות חדשים'. כך אמרת, כזה היית. כנשיא, ביקשת לבטא את הפטריוטיות שלך ואת המסירות שלך לציבור, באמצעות טיפוח הדור הבא".

הנשיא הדגיש דברים אלה לאור גודלה של השעה בה אנו שרויים ואמר: "אני מקווה שהדברים האלה, תחושת האחריות לדורות הבאים, יעמדו לנגד עיניהם של נבחרי הציבור שלנו, ושל הממשלה החדשה שתורכב."

בהתייחסות רחבה לתפקידו ולתפקיד ההנהגה בישראל בתקופה זו פנה הנשיא לאזרחי ישראל ואמר: "אזרחי ישראל, אלה ימים סוערים במערכת הפוליטית הישראלית. כפי שעשה לאורך כהונתו שמעון ידידי ז״ל, וכפי שעשו נשיאי ישראל כולם לאורך הדורות, אכנס שוב, בזמן הקרוב, בפעם השלישית בכהונתי, את נציגי כל הסיעות להתייעצויות לקראת הטלת המנדט להרכבת הממשלה. גודל השעה מחייב אותנו להתכנס מהר ככל הניתן, מיד כשנבין את תמונת הקולות הסופית, על מנת לחתור להקמתה של ממשלה שתוכל לשוב ולשרת את מדינת ישראל ואת העם בישראל. המצב בו אנו שרויים כבר תקופה ארוכה, בו מכהנת ממשלת מעבר, פוגע פגיעה חמורה ביכולתה של הממשלה לפעול, ולשרת את אזרחי ישראל, וביכולתנו להתמודד עם האתגרים המדיניים, הביטחוניים והכלכליים שלפתחנו. אני שומע היטב את הקולות הקוראים לכינונה של ממשלת אחדות ממשלה רחבה ויציבה. ואני מברך אותך אדוני ראש הממשלה על הצטרפותך הבוקר לקריאה זו. האחריות מוטלת לפתחכם, נבחרי הציבור, ובמיוחד על ראשי המפלגות הגדולות. אזרחי ישראל אמרו את דברם. הם יצאו להצביע. כשיגיעו אלי בשבוע הבא נציגי הסיעות, הם יצטרכו להסביר לי ולציבור כולו, מה בכוונתם לעשות על מנת שנזכה לראות בכינונה של ממשלה בישראל, מהר ככל הניתן. אני מבחינתי אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מערכת בחירות נוספת. אך האחריות לכך, כמו גם האחריות לכינונה של ממשלה שתשרת את כל אזרחי ישראל במסירות לה הם ראויים מוטלת עליכם, נבחרי הציבור, ובפרט על העומדים בראש שתי המפלגות הגדולות."

בתום דבריו אמר הנשיא: "אנחנו ממשיכים, כאן, על הארץ הזאת, במלאכת בניינה של המדינה הציונית עליה חלמו, ושאותה שירתו רבים מהאישים הגדולים שקבורים פה, בחלקה הזאת. וְאַתָּה, שמעון, תַּמְשִׁיךְ לִהְיוֹת מֵלִיץ יוֹשֶׁר, עַל כּוּלָּנוּ, עַל כָּל העַם ביִשְׂרָאֵל. תְּהֵא נִשְׁמָתְךָ צְרוּרָה בִּצְרוֹר הַחַיִּים, יְהִי זִכְרְךָ בָּרוּךְ."

נתניהו פנה כעת בטקס בהר הרצל לגנץ: הבה נפעל יחד כדי להביא את ישראל לחוף מבטחים. בא נפגש בלי תנאים מוקדמים, אין סיבה שנלך לבחירות נוספות. "ממשלת אחדות היא צו השעה"

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן